Wokół umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz związanych z nimi certyfikatami zrobiło się bardzo głośno w czerwcu 2023 r., za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. W drodze tego rozporządzenia wprowadzono aż 57 umiejętności z różnych dziedzin medycyny oraz kwalifikacje jakie lekarz musi spełnić, aby móc starać się o uzyskanie certyfikatu.
Zaskoczeniem dla wielu lekarzy jest fakt, że umiejętności zawodowe oraz możliwość ich potwierdzenia za pomocą odpowiedniego świadectwa lub certyfikatu, nie jest instytucją nową. W rzeczywistości możliwość taka została przewidziana już 26 lat temu, wraz z wejściem w życie aktualnie obowiązującej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Czy w związku z wprowadzeniem nowych umiejętności takich jak medycyna estetyczna naprawcza, implantologia stomatologiczna, czy chirurgia ręki, lekarze mają teraz obowiązek zdobycia certyfikatu?
Czy lekarz kardiolog bez certyfikatu może wykonywać zabiegi z zakresu echokardiografii?
Czy dotychczasowe kursy, szkolenia oraz studia podyplomowe, zrealizowane przez lekarza zachowują swoją ważność?
Jak wyglądać ma uzyskiwanie certyfikatu oraz kto będzie je przyznawał?
Na te i inne pytania odpowiadam w przygotowanym webinarze, który zrealizowany został na żywo w dniu 4 listopada 2023 r. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie webinarem, udostępniam Państwu jego nagranie.
Michał Gajda
Adw. Michał Gajda, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia podyplomowe z prawa medycznego oraz prawa karnego skarbowego i gospodarczego. W swojej codziennej praktyce zajmuje się obroną w sprawach karnych, w tym o przestępstwa typowo kryminalne, przestępstwa gospodarcze i skarbowe, a także prowadzi obronę lekarzy w sprawach o w tym tzw. błędy medyczne. Jako specjalista od prawa medycznego, reprezentuje podmioty lecznicze z całej Polski, prowadzi szkolenia dla medyków, jest wykładowcą Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także uczestniczy w pracach Rady Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Estetycznej.