Warunki odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego określa Kodeks karny wykonawczy. W praktyce taka kara jest najłagodniejszą formą kary pozbawienia wolności, ponieważ skazany odbywa ją nie w zakładzie karnym, tylko w jego miejscu zamieszkania.
W Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy zapewniamy pomoc prawną przy złożeniu wniosku o dozór elektroniczny.
Zgodnie zapisami w prawie karnym o dozór elektroniczny może ubiegać się osoba:
Uzyskanie pozwolenia na dozór elektroniczny jest możliwe zarówno przed rozpoczęciem odbywania kary pozbawienia wolności, jak i w jej trakcie.
Nie każdą karę pozbawienia wolności można odbywać w warunkach domowych z wykorzystaniem nadzoru elektronicznego. Prawo określa grupę osób, które nie mają możliwości skorzystania z tej możliwości. Należą do nich m.in.: recydywiści, osoby przebywające w areszcie, osoby skazane na karę porządkową lub na karę aresztu wojskowego.
Osoba skazana, odbywająca karę poza terenem więzienia, musi pamiętać, że niestosowanie się do obowiązków oraz zasad może skutkować uchyleniem nadzoru elektronicznego. Sąd penitencjarny ma prawo uchylić wydane zezwolenie, jeżeli skazany nie dotrzymuje terminów zgłoszenia się do dozoru lub opóźnia zainstalowanie urządzeń rejestrujących, gdy narusza porządek prawny poprzez popełnienie kolejnego przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowego, gdy zostanie skazana na karę aresztu w związku z inną sprawą albo kiedy jej przerwa w wykonywaniu kary została odwołana.
Jeśli zgoda na dozór elektroniczny zostanie uchylona, skazany nie ma powtórnej możliwości o jej wnioskowanie, niezależnie od swojego sprawowania na terenie zakładu karnego.
W Kancelarii Michała Gajdy udzielamy pomocy prawnej podczas składania wniosku i ubiegania się o dozór elektroniczny w Szczecinie i całej Polsce. Decydując się na skorzystanie z ich usług, osoba skazana może liczyć na:
Kancelaria Michała Gajdy podejmuje się reprezentacji interesów osób skazanych ze Szczecina i całej Polski.
Wniosek o dozór elektroniczny należy złożyć do Sądu Penitencjarnego, a więc wydziału Sądu Okręgowego, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby skazanej lub, jeżeli zaczęła ona już odbywać karę pozbawienia wolności, odpowiedniej dla miejsca położenia Zakładu Karnego, w którym się znajduje. To, czy wniosek zostanie zatwierdzony, zależy nie tylko od spełnienia wskazanych w Kodeksie karnym wykonawczym przesłanek prawnych i technicznych, lecz także jego właściwego uzasadnienia. Z tego powodu przy ubieganiu się o dozór elektroniczny warto skorzystać z pomocy prawnej doświadczonego adwokata. W ramach świadczonych usług sporządza on wniosek zgodny z przepisami i uzasadnia go w taki sposób, by sąd penitencjarny był skłonny do jego zatwierdzenia i udzielenia zgody osadzonemu.
W przypadku spełnienia jednocześnie wszystkich powyższych warunków, sąd może odmówić udzielenia zgody na odbywanie kary w trybie dozoru elektronicznego, bowiem orzeczenie wciąż pozostaje fakultatywne. Co zatem warto zrobić po spełnieniu koniecznych wymogów, by mieć większe szanse, aby sąd przychylił się do naszego wniosku? Warto udać się do profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże nam przy sporządzeniu wniosku oraz zgromadzeniu niezbędnych dowodów. Pomocny będzie materiał dowodowy świadczący o zmianie naszego trybu życia od momentu popełnienia przestępstwa. Na naszą korzyść na pewno zadziała zmiana dotychczasowego środowiska, jeżeli oddziaływało ono na skazanego demoralizująco, podjęcie stałej pracy zarobkowej, edukacji, założenie rodziny lub odcięcie się od środowiska przestępczego. W zależności od konkretnego przestępstwa warto również wykazać zmianę swojej postawy wobec konkretnych zachowań, np. w przypadku skazania za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu wykazać uczęszczanie na terapię odwykową, całkowitą abstynencję czy wspieranie organizacji zajmującymi się przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
Po złożeniu wniosku o udzielenie zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego sąd obligatoryjnie wysłuchuje skazanego. Warto dobrze przygotować się na to posiedzenie, ponieważ w przypadku negatywnej decyzji sądu kolejny raz ubiegać się o zgodę można dopiero po upływie kolejnych 3 miesięcy.
Pozostanie na wolności w przypadku odbywania kary poza więzieniem, nie oznacza posiadania pełnej swobody i możliwości poruszania się w dowolnym celu czy czasie. Wraz z wydaniem postanowienia w przedmiocie dozoru elektronicznego, sąd musi zlecić sprawdzenie miejsca zamieszkania, w celu ustalenia, czy spełnia ono wymogi techniczne do zamontowania urządzenia monitorującego obecność skazanego. Harmonogram oraz cel opuszczania lokalu sąd szczegółowo określa w postanowieniu. Najczęściej skazany może opuszczać miejsce zamieszkania w celu wykonywania pracy zarobkowej, korzystania z opieki medycznej, utrzymywania kontaktów z bliskimi, korzystania z zajęć kulturalno-oświatowych oraz dokonywania niezbędnych zakupów.
Osoba odbywająca karę w tym systemie jest przez cały czas kontrolowana poprzez urządzenie elektroniczne – rodzaj bransolety z nadajnikiem GPS oraz urządzenie montowane w domu (swoim wyglądem przypominające router internetowy). Skazany, który ma dozór elektroniczny jest również pod stałą kontrolą kuratora sądowego. Jest to jedna z najlżejszych form kary pozbawienia wolności, pozwalająca w pewnym stopniu zachować dotychczasowy sposób życia, pracę zawodową czy utrzymanie więzi rodzinnych.
Dowiedz się więcej