Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Pomoc prawna w skróceniu prowadzenia pojazdów

W Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy za Szczecina zapewniamy pomoc prawną w skracaniu zakazu prowadzenia pojazdów, zwłaszcza dla osób skazanych za przestępstwa drogowe. Zapewniamy kompleksową obsługę prawną, w tym analizę możliwości skrócenia zakazu, przygotowanie odpowiednich wniosków oraz reprezentację przed sądami. Adwokaci z naszej Kancelarii, dzięki doświadczeniu w prawie karnym, wspierają Klientów w uzyskaniu pozytywnych wyników w tego rodzaju sprawach.
Świadczymy nasze usługi w Szczecinie i na terenie całego kraju.

Na czym polega zakaz prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, którego stosowanie reguluje artykuł 42 kodeksu karnego. Może on dotyczyć wszystkich pojazdów mechanicznych lub tylko określonego ich rodzaju. Sąd nakłada zakaz prowadzenia pojazdów na uczestniczące w ruchu osoby, które zostały skazane za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, nie dostosowały się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego lub prowadziły pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień do jego kierowania.

Zakaz prowadzenia pojazdów – na ile jest nakładany?

Zakaz prowadzenia pojazdów nakładany jest na okres nie krótszy niż 3 lata, jeśli kierujący:

  • prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia po spowodowaniu wypadku bądź sprowadzeniu katastrofy komunikacyjnej lub bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu,
  • spożył alkohol lub zażył środek odurzający po spowodowaniu zdarzenia lecz przed badaniem mającym na celu ustalenie zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie.

W jakich przypadkach nakładany jest dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów?

Sąd może ponadto orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio, jeśli kierujący:

  • był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • był wcześniej prawomocnie skazany za spowodowanie wypadku w ruchu bądź sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej lub bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • spowodował katastrofę w komunikacji, której następstwem była śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu.

Co obejmuje zakaz prowadzenia pojazdów?

  • autami osobowymi i ciężarowymi,
  • autobusami,
  • motocyklami i motorowerami,
  • ciągnikami i maszynami rolniczymi,
  • pojazdami wolnobieżnymi (t.j. wózki widłowe, meleksy, traktor ogrodowy),
  • lokomotywami i pojazdami szynowymi,
  • samolotami i helikopterami,
  • statkami wodnymi, w tym także motorówkami i skuterami wodnymi.

Czym można jeździć z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych można wciąż kierować pojazdami niemechanicznymi, zasilanymi siłą zwierząt lub mięśni własnych. Zaliczają się do nich:

  • rowery,
  • rowery elektryczne,
  • hulajnogi,
  • łodzie wiosłowe, kajaki i rowery wodne,
  • statki żaglowe,
  • szybowce,
  • balony.

Jakie są konsekwencje złamania zakazu prowadzenia pojazdów?

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest zagrożone karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Kiedy można ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

O skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów można ubiegać się po upływie przynajmniej połowy okresu, na jaki zakaz ten został orzeczony. Warunkiem jest przestrzeganie przez sprawcę porządku prawnego. W wypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów jego skrócenie może nastąpić po upływie 15 lat, gdy nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które został pierwotnie nałożony.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę antyalkoholową to ograniczenie nałożone przez sąd, które umożliwia osobie ukaranej za jazdę pod wpływem alkoholu prowadzenie pojazdów, ale tylko pod warunkiem, że są one wyposażone w blokadę antyalkoholową.

Czym jest blokada alkoholowa?

Blokada antyalkoholowa to elektroniczne urządzenie montowane w pojeździe, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli wykryje obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to rodzaj zabezpieczenia, które działa na zasadzie alkomatu połączonego z systemem zapłonowym. Przed każdą próbą uruchomienia samochodu, kierowca musi przeprowadzić test trzeźwości poprzez dmuchanie w urządzenie.

Jeśli blokada wykryje, że w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol powyżej dopuszczalnego poziomu, uniemożliwi uruchomienie silnika. W ten sposób blokada zapewnia, że pojazd mogą prowadzić wyłącznie osoby trzeźwe, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Kiedy można ubiegać się o blokadę alkoholową?

Możliwość ubiegania się o blokadę antyalkoholową przysługuje osobom, którym sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów m.in. za jazdę pod wpływem alkoholu, które spełniają określone warunki. Aby móc ubiegać się o skrócenie zakazu z zastosowaniem blokady, należy:

  • Odbyć co najmniej połowę orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów lub w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – po 10 latach.
  • Nie popełnić innych poważnych naruszeń przepisów prawa drogowego.
  • Złożyć wniosek o chęć zamontowania blokady antyalkoholowej.

 

Jak ubiegać się o uzyskanie zgody na prowadzenie pojazdu z blokadą alkoholową?

Aby ubiegać się o uzyskanie zgody na prowadzenie pojazdów mechanicznych z zastosowaniem blokady alkoholowej, należy złożyć wniosek do sądu, który orzekł zakaz. We wniosku należy wskazać motywy wnioskowania, takie jak pozytywne zmiany w zachowaniu oraz gotowość do spełnienia warunków związanych z instalacją i użytkowaniem blokady antyalkoholowej. Sąd rozpatruje każdy wniosek indywidualnie, biorąc pod uwagę dotychczasową postawę kierowcy.

Jak przebiega proces ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów z Kancelarią Adwokacką Michał Gajda?

Ubieganie się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów wymaga złożenia wniosku do sądu, który wydał wyrok w sprawie przestępstwa, za jakie zakaz został orzeczony. Do wniosku należy załączyć odpowiednio uargumentowane uzasadnienie. W ramach świadczonych usług adwokaci z naszej Kancelarii oferują pomoc przy przygotowaniu stosownej dokumentacji. wypełniają wniosek i wskazują w nim przesłanki prawne umożliwiające skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, co zwiększa szansę na korzystne rozstrzygnięcie sprawy. Cena usługi może się różnić w zależności od wielu czynników. Koszt oraz warunki współpracy są ustalane z Klientem w sposób indywidualny.

Pomoc prawna w skróceniu zakazu prowadzenia pojazdów w Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy w Szczecinie

W Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy pracują doświadczeni prawnicy wyspecjalizowani w różnych dziedzinach prawa. Jesteśmy w stanie zapewnić swoim Klientom najlepszej jakości pomoc prawną zarówno stacjonarnie, jak i na odległość, bez konieczności osobistej wizyty w naszej siedzibie. Decydując się na skorzystanie z pomocy prawnej w Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy, Klient ma pewność uzyskania profesjonalnej reprezentacji i wsparcia przy ubieganiu się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Skontaktuj się z Nami!