Prokuratura Krajowa w Szczecinie – obrona w sprawach karnych

Czym zajmuje się Prokuratura Krajowa?

Prokuratura Krajowa to najwyższy organ prokuratorski w Polsce bezpośrednio podlegający Prokuratorowi Krajowemu. Prokuratura Krajowa jest odpowiedzialna za prowadzenie postępowań o najpoważniejsze przestępstwa, w tym dotyczące przestępczości zorganizowanej, korupcji, handlu narkotykami oraz przestępstwa gospodarcze i skarbowe.

W Kancelarii Adwokackiej Michała Gajdy udzielamy pomocy prawnej w sprawach karnych prowadzonych przez Prokuraturę Krajową.

Aresztowanie w wyniku postępowania prokuratorskiego – jak może pomóc adwokat?

W sprawach karnych adwokaci w naszej kancelarii pełnią funkcję obrońcy osoby podejrzanej, oskarżonej albo reprezentanta pokrzywdzonego. Jego zadania obejmują m.in.

– Analizę akt sprawy – dokładna ocena dowodów, które zgromadziła prokuratura, pozwala na opracowanie skutecznej strategii obrony lub dochodzenia praw pokrzywdzonego.

– Udział w przesłuchaniach i czynnościach dowodowych – adwokat może brać udział w przesłuchaniach na etapie postępowania przygotowawczego, co pozwala na ochronę praw klienta i reagowanie na działania organów ścigania.

– Sporządzanie pism procesowych – odpowiednie wnioski dowodowe, zażalenia na decyzje prokuratury czy odwołania mogą wpłynąć na bieg postępowania.

– Negocjacje z prokuratorem – w niektórych przypadkach możliwe jest wypracowanie korzystnego rozwiązania, np. poprzez wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

– Obrona w sądzie – jeśli sprawa trafi do sądu, adwokat będzie reprezentował interesy Klienta, dążąc do uniewinnienia, złagodzenia kary lub skutecznego oskarżenia w imieniu pokrzywdzonego.

Struktura Prokuratury Krajowej

Struktura Prokuratury Krajowej obejmuje departamenty podzielone na wydziały zamiejscowe, które prowadzą postępowania dotyczące przestępczości o charakterze ponadregionalnym, często wymagającej szeroko zakrojonych działań operacyjnych i analitycznych. Taka organizacja struktury Prokuratury Krajowej pozwala wydziałom zamiejscowym prowadzić postępowania wobec sprawców z różnych regionów kraju. Jednym z kluczowych wydziałów jest Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie jest wydziałem Prokuratury Krajowej i prowadzi śledztwa dotyczące poważnych przestępstw, w tym m.in.:

  • Działalności zorganizowanych grup przestępczych – zarówno polskich, jak i międzynarodowych
  • Korupcji, nie tylko na szczeblu samorządowym i państwowym, ale każdej jej formy
  • Nielegalnego obrotu substancjami psychoaktywnymi (narkotyki, dopalacze, nielegalny handel lekami)
  • Prania brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych (oszustwa podatkowej, czy tzw. karuzela VATowa)Handlu ludźmi i przestępczości finansowej

Postępowania prokuratorskie we współpracy Centralnym Biurem Śledczym (CBŚ) w Szczecinie

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP Szczecin), ABW oraz KAS, realizując działania operacyjne, zatrzymania i przeszukania na terenie całej Polski. Wielokrotnie słyszymy zdziwienie od Klientów, dlaczego są zatrzymywani i transportowani do Szczecińskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, skoro nigdy ich działalność nie obejmowała tego regionu Polski. Wynika to z przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, które w stosunku do Prokuratury Krajowej nie przewidują żadnych ograniczeń terytorialnych jej działalności (właściwość miejscowa). Szczeciński Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej słynie z wielu głośnych spraw kryminalnych i karno-gospodarczych – m.in. tzw. afera lekowa, karuzele VATowe, największe przemyty narkotyków, czy nawet słynna na całą Polskę sprawa youtubera o pseudonimie Budda.

Wiele z zatrzymań dokonanych na polecenie Prokuratury Krajowej kończy się skierowaniem do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie, co ma istotne konsekwencje dla podejrzanych.

Aresztowanie w wyniku postępowania prokuratorskiego – dlaczego szybka obrona jest kluczowa?

Osoby zatrzymane w wyniku działań Prokuratury Krajowej muszą liczyć się z ryzykiem zastosowania wobec nich tymczasowego aresztowania i koniecznością obrony przed tym środkiem zapobiegawczym. Prokuratura ma 48 godzin na skierowanie wniosku o tymczasowe aresztowanie, liczone od momentu zatrzymania podejrzanego. Następnie, Sąd, do którego taki wniosek wpłynie ma tylko 24 godziny na podjęcie decyzji w sprawie aresztu. Oznacza to, że w rzeczywistości podejrzany i jego obrońca mają niespełna dobę na zapoznanie się z obszernym materiałem dowodowym oraz ustalenie linii obrony. Dlatego tak ważne jest, aby bliscy osoby zatrzymanej najszybciej skontaktowali się z adwokatem i zapewnili jej odpowiednią obronę.

Jak postępować w przypadku zatrzymania przez Prokuraturę Krajową lub inne organy ściągania?

W przypadku wizyty Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) lub innych organów realizujących nakaz zatrzymania podejrzanego najważniejsze są:

  • Szybkie skontaktowanie się z adwokatem – im wcześniej podejmiesz działania, tym większe szanse na skuteczną obronę. Rozsądny jest wybór doświadczonego adwokata, który ma siedzibę w miejscowości, do
  • Udział obrońcy w przesłuchaniach i rozmowach z prowadzącym postępowanie – adwokat z miejscowości, do której transportowany jest zatrzymany, może podjąć już pierwsze czynności obrończe przed tym jak Klient dojedzie do siedziby Prokuratury. Pozwoli to poczynić ważne ustalenia i przygotować wstępną linię obrony jeszcze przed spotkaniem z Klientem.
  • Pozostawanie w stałym kontakcie z adwokatem – w przypadku zatrzymania to adwokat jest jedynym łącznikiem pomiędzy podejrzanym i jego bliskimi. Z poszanowaniem tajemnicy śledztwa oraz tajemnicy obrończej, adwokat może przekazać podstawowe informacje odnośnie tego co się dzieje z podejrzanym lub jego bliskimi oraz czego mogą się oni spodziewać w najbliższym czasie.

Jak przebiega postępowanie prokuratorskie?

Postępowanie prowadzone przez prokuraturę dzieli się na kilka kluczowych etapów:

1. Wszczęcie postępowania przygotowawczego – prokuratura podejmuje działania w celu wyjaśnienia, czy doszło do przestępstwa i kto jest za nie odpowiedzialny. Może to nastąpić na skutek zawiadomienia o przestępstwie lub informacji uzyskanej w inny sposób.

2. Gromadzenie dowodów – w tym etapie przeprowadzane są czynności takie jak przesłuchania świadków, oględziny miejsca zdarzenia, ekspertyzy biegłych czy zabezpieczanie materiałów dowodowych.

3. Przedstawienie zarzutów – jeśli zebrane dowody wskazują na podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokurator przedstawia podejrzanemu zarzuty i przeprowadza dalsze czynności dowodowe.

4. Zakończenie postępowania przygotowawczego – w zależności od wyników śledztwa prokurator może umorzyć postępowanie, skierować akt oskarżenia do sądu lub zaproponować inne rozwiązanie, np. warunkowe umorzenie postępowania.

5. Rozprawa sądowa – jeśli prokuratura zdecyduje o wniesieniu aktu oskarżenia, sprawa trafia do sądu, gdzie następuje jej rozpoznanie i wydanie wyroku.

 

Pomoc prawna w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Krajową w Szczecinie

Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w sprawach karnych prowadzonych przez Prokuraturę Krajową, w tym Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie. Zdobyte doświadczenie pozwala nam na przewidywanie planowanych w sprawie działań i zapewnienie odpowiedniej pomocy prawnej. Podejmując się obrony prowadzimy Klienta przez całe postępowanie – od chwili zatrzymania do zakończenia sprawy. Podejmujemy działania w celu jak najszybszego skontaktowania się z zatrzymanym, uczestniczymy w czynnościach przesłuchania, negocjacjach z prokuratorami, a w razie potrzeby także w tzw. posiedzeniu aresztowym, czyli posiedzeniu, na którym Sąd rozpoznaje wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z Nami!