Wspieramy Strajk Kobiet

Jako adwokat od początku swojej ścieżki zawodowej  staram się angażować w różne przedsięwzięcia, które stanowią odzwierciedlenie bliskich mi wartości lub w mojej ocenie są tego po prostu warte. Jako prawnik uczestniczyłem w akcji Adwokatury i udzielałem darmowych porad prawnych, broniłem praw zwierząt reprezentując fundacje, prowadzę sprawy pro bono, czy w czasie trwającej epidemii zorganizowałem nieodpłatną pomoc prawną dla pracowników ochrony zdrowia.

 

Moja postawa nie mogła być inna wobec trwających protestów kobiet wywołanych  decyzją o rzekomej niezgodności części przepisów aborcyjnych z Konstytucją RP (nazywanej przez partię rządzącą i ich zwolenników – wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego). Jako prawnik i jako obywatel RP sprzeciwiam się czwartkowej decyzji tak co do jej meritum, jak i trybu, czy dokładniej rzecz ujmując „organu”, przez który została ona podjęta. W składzie orzekającym zasiadły osoby, które zostały powołane niezgodnie z przepisami, ściśle związane z partią rządzącą i którym nie sposób przypisać przymiotu praworządności, sprawiedliwości i niezawisłości.

 

Zarówno ja jak i ogromna część koleżanek i kolegów adwokatów, zadeklarowaliśmy gotowość niesienia pomocy prawnej uczestnikom Strajku Kobiet. Pomoc taka może mieć ogromne znacznie w obliczu postawy rządzących i ich deklarowanego nastawienia wobec protestujących. Całokształt ostatnich wydarzeń i zapadłych decyzji uzasadnia obawę, że protestujący mogą stać się celem szeroko rozumianych represji ze strony rządzących oraz ich zwolenników.

 

W związku z powyższym informuję, że wraz ze swoimi współpracownikami – koleżankami i kolegami z Kancelarii, zapewnię nieodpłatną pomoc prawną dla uczestników Strajku Kobiet, wobec których organy ścigania będą chciały wyciągać konsekwencje prawne w związku z ich udziałami w protestach. Wyrażamy gotowość podjęcia obrony pro bono w postępowaniu karnym skierowanym przeciwko takim osobom, a także obronę ich praw w przypadku, gdy staną się ofiarą przestępstwa w związku z udziałem w tych protestach (np. przemocy ze strony przeciwników protestów, czy służb porządkowych).

 

Listę pozostałych adwokatów gotowych udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej protestujących, znajdziecie Państwo w mediach społecznościowych, a także lokalnych serwisach informacyjnych.

 

Jednocześnie przypominam, że w przypadku próby ukarania przez Policję mandatem karnym za udział w proteście, przysługuje nam prawo do odmowy przyjęcia mandatu i wówczas sprawa zostanie rozpoznana przez Sąd. Natomiast w przypadku zatrzymania, zatrzymanemu przysługuje prawo do kontaktu z obrońcą. Zachęcamy do zapisania sobie (nie w telefonie komórkowym, który może zostać zatrzymany przez Policję) numeru telefonu do obrońcy, z którym chcielibyście się Państwo skontaktować w przypadku problemów. Kontaktować w tej sprawie mogą się również osoby, które są świadkami takich zatrzymań.

Mimo wszystko apelujemy o zachowanie spokoju i pokojowe wyrażanie swojego sprzeciwu. Starajmy się unikać sytuacji, które  mogą stanowić pretekst do reakcji Policji lub innych służb porządkowych.

 

adwokat Michał Gajda

795 059 600

Michał Gajda

Michał GajdaAdw. Michał Gajda, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia podyplomowe z prawa medycznego oraz prawa karnego skarbowego i gospodarczego. W swojej codziennej praktyce zajmuje się obroną w sprawach karnych, w tym o przestępstwa typowo kryminalne, przestępstwa gospodarcze i skarbowe, a także prowadzi obronę lekarzy w sprawach o w tym tzw. błędy medyczne. Jako specjalista od prawa medycznego, reprezentuje podmioty lecznicze z całej Polski, prowadzi szkolenia dla medyków, jest wykładowcą Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także uczestniczy w pracach Rady Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Estetycznej.

Zobacz również inne wpisy

Skontaktuj się z Nami!