„Komornicze Allegro” w Polskim Radiu Szczecin

W dniu wczorajszym (28 marca 2018 r.) miałem zaszczyt gościć o godzinie 20:50 w Polskim Radiu Szczecin. Wieczorna audycja poświęcona została wprowadzanej nowej formie licytacji komorniczych, czyli tzw. e-licytacji. Oprócz mnie, udział w dyskusji wzięli wybitni goście – przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej, Szczecińskiej Izby Komorniczej oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami Krajowej Rady Komorniczej, we wrześniu br. uruchomiona zostanie platforma, która na wzór serwisów komercyjnych (allegro.pl, ebay.com itp) umożliwi zakup przedmiotów wystawionych przez komorników sądowych na licytację, za pośrednictwem internetu. W celu udziału w e-licytacji użytkownik będzie musiał zarejestrować się w systemie, a jego dane poddane zostaną weryfikacji z bazą PESEL. Po prawidłowo przeprowadzonej weryfikacji, licytant otrzymuje login i hasło. Przed przystąpieniem do aukcji, konieczne będzie złożenie rękojmi (tzw. wadium) w kwocie 10% wartości licytowanego przedmiotu. Cała licytacja odbywać się będzie bez konieczności wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu.

W trakcie dyskusji słuchacze mogli poznać opinie na temat proponowanych zmian, w tym również ewentualne obawy – przedstawione z punktu widzenia zarówno samorządu zawodowego komorników sądowych, pracownika naukowego, a także adwokata.

W mojej ocenie, wprowadzane zmiany należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Pamiętać należy, że głównym celem egzekucji sądowej jest odzyskanie pieniędzy wierzyciela, dlatego każde nowe narzędzie urzeczywistniające ten cel będę oceniał pozytywnie. W chwili obecnej egzekucja z ruchomości w przeważającej mierze nie jest atrakcyjna dla wierzyciela, z uwagi na małe zainteresowanie licytantów, a tym samym małe prawdopodobieństwo uzyskania satysfakcjonującej kwoty (przewyższającej koszty egzekucji z ruchomości) ze sprzedaży ruchomości. Wprowadzane rozwiązanie niewątpliwie spopularyzuje licytacje komornicze oraz zniweluje ewentualne bariery jakie napotykają potencjalni nabywcy zajętych przedmiotów (odległość od miejsca przeprowadzania licytacji, niechęć udziału w licytacji w miejscu zamieszkania dłużnika itp). Większa liczba licytantów to możliwość uzyskania większej sumy ze sprzedaży – a tym samym pełniejszego zaspokojenia wierzyciela. Tym samym przyczyni się to do zwiększenia skuteczności egzekucji sądowej – a o to w tym wszystkim przecież chodzi.

adwokat Michał Gajda
Kancelaria Adwokacka w Szczecinie

Michał Gajda

Michał GajdaAdw. Michał Gajda, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia podyplomowe z prawa medycznego oraz prawa karnego skarbowego i gospodarczego. W swojej codziennej praktyce zajmuje się obroną w sprawach karnych, w tym o przestępstwa typowo kryminalne, przestępstwa gospodarcze i skarbowe, a także prowadzi obronę lekarzy w sprawach o w tym tzw. błędy medyczne. Jako specjalista od prawa medycznego, reprezentuje podmioty lecznicze z całej Polski, prowadzi szkolenia dla medyków, jest wykładowcą Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także uczestniczy w pracach Rady Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Estetycznej.

Zobacz również inne wpisy

Skontaktuj się z Nami!